Syrop z cebuli
Syrop z cebuli – pamiętacie za dzieciaka? Rodzice podawali w naszym domu zawsze podczas przeziębienia lub kiedy pojawiał się kaszel. Jak dla mnie jest to NAJLPESZY syrop leczniczy jaki kiedykolwiek próbowałam, dlaczego? Po prostu mi smakuje. Zawsze pomaga mi w chorobie, można powiedzieć, że to takie moje MUST HAVE podczas przeziębienia.
Co takiego jest super w cebuli?
Cebule każdy zna, warzywo, które prawie zawsze wykorzystujemy w kuchni. Można ją jeść na surowo i gotowaną. Cebula jest doskonałym źródłem witaminy C i B6, żelaza, potasu i kwasu foliowego. Jest bogata w mangan, czyli składnik, który zapewnia ochronę w przeziębieniu i grypie.
Allil disulfide i allium to dwa fitochemikalia, które są zawarte w cebuli jednak po spożyciu przekształcają się w allicynę. Allicyna, jak podają niektóre badania posiada właściwości zwalczające nowotwory i cukrzycę. Zmniejsza również sztywność naczyń krwionośnych i obniżyć poziom ciśnienia krwi. Cebula posiada też kwercetynę, inny przeciwutleniacz, który zwalcza stany zapalne. Ciekawostka, gotując cebule w zupie, nie pozbywamy się kwercetyny, a wręcz przeciwnie, przenosi się on do bulionu.
Przepis na syrop z cebuli
Syrop z cebuli będzie odpowiedni przy przeziębieniu, łagodzi kaszel i pomaga w bólu gardła. Możemy go pić 2-3 razy dziennie, po dużej łyżce.
Składniki:
- 2 duże cebule
- 1-2 ząbki czosnku – opcjonalnie
- 3-4 szklanki cukru
- słoik (może być litrowy)
Przygotowanie:
- Obieramy i kroimy drobno cebulę i czosnek.
- Na dno słoika kładziemy pokrojoną cebulę i czosnek.
- Zasypujemy cukrem na tyle żeby nie było widać składników.
- Na cukier dokładamy kolejną dużą warstwę cebuli i czosnku i zasypujemy cukrem.
- Powtarzamy tak aż słoik będzie prawie pełny, następnie zasypujemy cukrem i zamykamy.
Słoik z zawartością najlepiej odłożyć na 3-4 godziny w ciemne, chłodne miejsce. W tym czasie cukier zrobi się miękki, a cebula i czosnek wypuszczą soki. Jak już nasz syrop będzie gotowy nie wyjmujemy z niego składników, a po prostu na łyżkę nabieramy zawartość syropu.
Możemy dodać do niego również syrop z imbiru, który znaleźć możecie w naszym sklepie.
Jeżeli zdecydujecie się na taki dodatek wystarczy dosłownie od 40 do 50 ml.
Syrop z cebuli może być też tylko z cebulą, tak właśnie robiła moja mama, sama cebula i cukier, a czasami jeszcze dodawała wyciśnięty sok z cytryny. Takie rozwiązanie jest dobre jeżeli ktoś wcześniej nie próbował takiego syropu, ponieważ nie zrazi się do smaku.
Jednak warto wspomnieć, że cebula ma lepsze właściwości w połączeniu z czosnkiem, dlatego pojawił się on w przepisie.
Jak dla mnie najlpeszy syrop jaki kiedykolwiek dostałam na kaszel i przy przeziębieniu, zdziwić się można jak szybko potrafi pomóc.
Trzymajcie się ciepło i smacznego 😉