Rokitnik - dlaczego jest taki super

Rokitnik – dlaczego jest taki super

Rokitnik – dlaczego jest taki super

Rokitnik ostatnimi czasy stał się bardzo popularny. Choć są jeszcze osoby, które go w ogóle nie kojarzą. Być może dlatego, że u nas w Polsce rośnie przy nadmorskich rejonach i nie możemy go spotkać na każdym kroku jak u naszych wschodnich sąsiadów.

Rokitnik może osiągać naprawdę duże rozmiary, nie raz do 7 metrów. Jest krzewem z rośliny oliwkowatych i charakteryzują go pomarańczowe owoce. To z nich powstają różne przetwory i nasze syropy.

Rokitnik - dlaczego jest taki super

 

Czemu jest super?

Rokitnik, a raczej jego owoce są bogate w witaminę C, choć zawartość różni się co do dzikiej róży, rokitnika wyróżnia to, że owoce nie tracą tych właściwości nawet po długotrwałym przechowywaniu. I nieważne czy owoce są świeże, suszone czy mrożone. Tak więc warto zrobić zapasy w każdej formie.

Rokitnik posiada również aż 190 substancji bioaktywnych.

Takie jak:

*witaminy C,A,E,F,K,P,B12
*mikroelementy (żelazo,wapń,potas,glin,krzem)
*18 aminokwasów
*antyoksydanty
*22 kwasy tłuszczowe
*42 lipidy

O tej roślinie i o tym czemu jest taka super wiedzieli już w starożytności. Teraz na szczęście zyskuje na nowo swoją popularność.

Na co, po co i dlaczego jest nam potrzebny rokitnik?

Zawsze powtarzam, że rokitnik jest na wszystko. Dosłownie. Jeżeli chcemy sobie dodać energii w takie depresyjne miesiące jak teraz to rokitnik będzie doskonały. Wzmacnia odporność więc dobrze jest go pić profilaktycznie żeby nie chorować co parę tygodni. Ponad to działa pozytywnie na serce i naczynia krwionośne oraz wspomaga układ trawienia.
Rokitnik wykorzystywany jest też jako składnik kosmetyków, które mają na celu wyeliminować takie dolegliwości jak wysuszenie skóry głowy, łupież czy wypadanie włosów.
Nadaje się też przy oparzeniu skóry i stanach zapalnych naskórka.
Mogłabym wychwalać i pisać w nieskończoność na co i dlaczego nam jest potrzebny rokitnik. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie kiedy dodasz go do swojej codziennej diety i przekonasz się, że działa cuda.

Rokitnik - dlaczego jest taki super
Przepis na pyszny napój z syropem z rokitnika

50 twarzy rokitnika

Rokitnik może występować w wielu formach i nie jest powiedziane, która jest najlepsza, jednak ludzie chwalą sobie nalewki z tego zioła, ponieważ najbardziej im w takiej formie smakuje.
U nas na stronie znajdziecie syrop z rokitnika, ta forma jest odpowiednia dla dużych i małych. Wystarczy wymieszać w proporcji 1:10 z wodą lub syrop wlać do ciepłej (ale nie gorącej) herbaty.
Rokitnik pasuje świetnie do wszelkich serów, ale również do mięs i wędlin.
W sklepach znajdziecie dżemy, konfitury i inne przetwory z tego zioła.
W kosmetyce rokitnik jest już wszędzie, od szamponów po kremy do twarz i ciała.
Rokitnik można wykorzystać na wiele sposobów więc jeżeli posiadacie np. na działce, owoce rokitnika, możecie z nich zrobić bardzo dużo rzeczy i ogranicza Was tylko wyobraźnia.

Wózek sklepowy
DARMOWA dostawa już od 200 zł - PACZKOMATY !!!
Hello. Add your message here.