jakie zioła lubią pszczoły

Jakie zioła lubią pszczoły?

Jakie zioła lubią pszczoły?

Oczywiście, że pszczoły lubią, a nawet kochają zioła. A zioła darzą je tym samym uczuciem. Warto zioła sadzić w swoich ogródkach lub w okolicy warzywnika, aby ściągnąć do siebie te pożyteczne owady.

Gdyby nie one nie byłoby ŻYCIA, mocne stwierdzenie, ale prawdziwe. Pszczoły, żyją na Ziemi od ponad 50 milionów lat i dzięki swojej pracy (zapylają one ok. 70% roślin!!!) możemy cieszyć się zrównoważonym ekosystem.

Weźmy taki przydomowy warzywniak; Pani Gosia posadziła sobie pomidorki i bez pszczół nie mogłaby cieszyć się zbiorami i pysznym sosem do spaghetti. 😉

I to samo tyczy się większości roślin hodowanych przez człowieka, ale również tych dziko rosnących, które zapewniają nam np. cień, chłód, dzikim zwierzętom pożywienie – no po prostu żywy ekosystem.

Jak długo żyją pszczoły?

Pszczoły żyją w stanie dzikim oraz hodowane przez człowieka – pszczoły miododajne.

Pszczoła matka żyje przeciętnie 5 lat, robotnice od wiosny do jesieni ok. 5-6 tygodni.

pszczoła

Czy musimy bać się pszczół?

Boimy się os, bo to one latają jak szalone i czasami stajemy się ich ofiarą. Często mylimy osy z pszczołami i już z przyzwyczajenia machamy nerwowo rękoma lub uciekamy. Możemy je rozpoznać po ciemnym ubarwieniu, które nie jest tak efektowne jak u osy. Pszczoły również nie posiadają sławnej „talii osy”. Pszczoły z reguły są spokojne i nie atakują człowieka. Jeśli jednak już się zdarzy, to niestety, ale taka pszczoła ginie tuż po ataku.

Pszczoły, zioła i łąki kwietne – jak utrzymać zrównoważony ekosystem?

Bardzo popularne w ostatnim czasie stało się tworzenie miejskich łąk kwiatowych właśnie dla pszczół oraz innych owadów. Wystarczy zakupić nasiona i wysiać. W ten sposób zapewnimy owadom przestrzeń niezbędną do życia. Zajrzyjcie na Łąki kwietne po więcej informacji.

kwiaty lipy pszczoła

Jakie zioła dla pszczół?

Melisa

Inaczej zwana rojownikiem lub miodownikiem. Melisa jest doskonałą rośliną miododajną uwielbianą przez pszczoły. O właściwościach melisy pisałam tutaj.

Tymianek

Białe, drobne kwiaty tymianku to prawdziwy raj dla pszczół. Tymianek kwitnie bardzo długo (od maja do września) i jest doskonałym źródłem pyłku dla tych owadów.

Szałwia

Wabi pszczoły, a one obsiadają ją bardzo chętnie. Warto zatem sadzić ją w ogródku. Wygląda cudnie, kiedy kwitnie i ma niesamowite właściwości. Więcej tutaj.

Bazylia

Kto by pomyślał, że bazylia może być tak atrakcyjna dla pszczół. Kwitnące kwiaty bazylii są bardzo bogate w nektar, a to pszczoły bardzo doceniają.

Lawenda

Bardzo miododajna roślina uwielbiana przez pszczoły. Kto z Was miał okazję spróbować miodu lawendowego? My korzystamy z lawendy do produkcji naszego kultowego syropu z lawendy.

Lipa

Wystarczy wspomnieć miód lipowy i wszystko jasne. Pszczoły wręcz ubóstwiają lipę i jej słodko pachnące kwiaty.

Mniszek lekarski

To cenne źródło zarówno pyłku, jak i nektaru. „Pszczoły wabione zapachem nektaru kąpią się w jego pyłku” – taki piękny opis napotkałam w internecie.

Podsumowując, zioła to doskonały wabik na pszczoły, które doskonale potrafią wykorzystać ich nektar i pyłek. Dbajmy o pszczoły i inne owady, zwłaszcza w mieście. Nie musimy posiadać okazałego ogrodu, wystarczy nam parapet, balkon, aby postawić kilka doniczek bazylii, szałwii czy pięknej lawendy. Potrzebujemy pszczół bardziej niż kiedykolwiek.

Po więcej informacji o akcji ratowania pszczół odsyłam Was na stronę Pomagamy pszczołom.

Wózek sklepowy
DARMOWA dostawa już od 200 zł - PACZKOMATY !!!
Hello. Add your message here.