babka lancetowata

Fajna ta BABKA

Babka lancetowata Plantago lanceolata

Babka lancetowata w ostatnim czasie stała się obiektem licznych badań klinicznych, potwierdzających, że jest jedną z najbardziej wartościowych roślin na Ziemi 🙂 rośnie w naszym kraju i powinniśmy zacząć ją bardziej doceniać bo jej właściwości są bardzo szerokie i pomocne w walce z wieloma schorzeniami.

babka lancetowataJak wygląda?

  • elegancka roślina o długich liściach i kwiatostanach
  • rośnie w skupiskach
  • liście ma w kolorze jasno- lub ciemnozielone, u góry są one zaostrzone i pokryte małymi, jedwabistymi włoskami
  • osiąga ona wysokości 20-50 cm i jest rośliną kilkuletnią
  • kwiatostany babki lancetowatej to długie pędy w kształcie przypominają kłosi

Gdzie rośnie babka lancetowata

Babka lancetowata rośnie dziko na łąkach, polnych drogach i przydrożach. Lubi dużo słońca i jest odporna na suszę i mało żyzną glebę.

Jak i kiedy zbierać babkę lancetowatą?

Zawsze z miejsc położonych daleko od drogi!!! Najlepszym momentem na zbiory babki przypadają na czerwiec i lipiec. Wtedy bowiem roślina posiada w swoim składzie najwięcej wartościowych substancji. Wartość leczniczą mają liście babki lancetowatej i powinno zbierać się je w czasie słonecznej pogody. Najlepiej zbierać ją małymi partiami lub mieć w zanadrzu kawałek materiału, papieru gdzie możemy zbiory rozłożyć. Babka bardzo szybko czernieje i zaparza się. Nigdy też nie należy liści suszyć w pełnym słońcu, raczej robimy to pod zadaszeniem w miejscu przewiewnym.

Jednak najcenniejsze będą wyroby (syropy, soki)  przygotowane ze świeżych liści, które mają w sobie dużo cennego soku.

babka lancetowata

Wartościowe związki babki

Babka lancetowata to skarbnica licznych związków, które sprawiają, że jest to roślina bardzo popularna w fitoterapii i w przemyśle farmakologicznym. Teraz będzie troszkę bardziej naukowo 😉 ale warto wiedzieć pewne rzeczy bo są naprawdę istotne.

W czym ukryta jest moc babki

Okazuje się, na podstawie licznych badań, że babka bardzo bogata jest w wartościowe glikozydy irydoidowe, np. aukubinę (0,3 – 2,5%), której w roślinie najwięcej jest w lipcu. Babka to również garbniki (ok.6,5 %) , flawonoidy (luteina!), fitosterole, kwas chlorogenowy (posiada właściwości przeciwrakowe!).

Za właściwości odpornościowe odpowiadają zawarte w babce polisacharydy, które występują w postaci łatwo rozpuszczalnych śluzów.

Minerały i witaminy

Skarbnica krzemu (kwas krzemowy 1%), wapń, fosfor, potas, cynk, sole sodu.

Witamina C i K.

babka lancetowata

Właściwości lecznicze babki lancetowatej

Cała powyższa część zaraz zacznie mieć sens, bo przekłada się na niesamowite właściwości babki lancetowatej.

Babkę doceniano już w czasach starożytnego Rzymu i Grecji. Była ulubionym lekarstwem lekarzy z minionych epok i nazywano ją “matką ziół”.

Układ oddechowy

Całe mnóstwo związków aktywnych, minerałów i witamin powoduje, że babka jest jedną z najczęściej polecanych roślin w chorobach układu oddechowego. Działa wykrztuśnie, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Dzięki dużej zawartości śluzów ochrania i regeneruje błony śluzowe dróg oddechowych. Powleka zainfekowane drogi oddechowe, łagodząc napady kaszlu. Babka polecana jest kiedy zmagamy się z zapaleniem oskrzeli, zapaleniem płuc, grypą i przeziębieniem. 

Wzmacnia system immunologiczny

Badania kliniczne są zgodne, że spożywanie babki lancetowatej pobudza organizm do wytwarzania naturalnych substancji o działaniu wirusobójczym – interferony (chronią również organizm przed onkowirusami – nowotworami). Tworzą się one w organizmie bardzo szybko, dlatego warto sięgać po nią w momentach kiedy czujemy, że “łapie” nas przeziębienie. Ta metoda jest przetestowana przez nas 😉 i muszę przyznać, że w okresie jesienno-zimowym syrop z babki jest u nas pity codziennie.

Jelita i układ pokarmowy

Wspomniane wcześniej drogocenne śluzy, zawarte w babce, wpływają pozytywnie także na nasz układ pokarmowy. Babka zalecana jest w stanach zapalnych i nieżytach przewodu pokarmowego oraz kiedy uszkodzone są błony śluzowe żołądka wskutek wrzodów. Działa niczym opatrunek na nadwrażliwe jelita. Picie babki to kolejna przetestowana – tym razem przeze mnie – metoda na różnego rodzaju bóle i dyskomfort związany z niestrawnością i zaparciami.

Dziecięce plastry na skaleczenia

Nie wiem jak u Was, ale na moim podwórku kiedy ktoś “odniósł rany” rządziła zawsze babka. Tworzyliśmy z niej plaster, wiążąc całość albo kwiatem z babki albo po prostu trawą 😉 Szczerze nie wiem skąd wiedzieliśmy, że to zadziała ale babka lancetowata ma udowodnione właściwości gojące. Kiedy dzisiaj ktoś zapyta nas o syrop z babki i czym jest “ta babka” zawsze nawiązuje do tych wspomnień.  Jak się okazuje czasami to pomaga i po chwili słyszymy “naprawdę to ta babka? też takie plastry stosowaliśmy :p ” 

Szczerze Wam polecam skosztować, a nawet stosować profilaktycznie, naparu, soku czy syropu z babki lancetowatej. Jest to zioło wszechobecne w naszym kraju a często pomijane.

Następnym razem po zakupie aptecznego syropu na kaszel (te dla dzieci szczególnie) zerknijcie na skład, założę się że babka jest tam obecna 😉 

Więc dlaczego nie stosować jej regularnie w formie np. pysznego syropu dolanego do herbatki?

 

Źródło

“Zioła z Polskich Łąk” Zbigniew. T. Nowak

 

Wózek sklepowy
DARMOWA dostawa już od 100 zł - PACZKOMATY !!!
Hello. Add your message here.