babka lancetowata

Babka lancetowata

Babka lancetowata

Plantago lanceolata

Babka lancetowata w ostatnim czasie stała się obiektem licznych badań klinicznych, potwierdzających, że jest jedną z najbardziej wartościowych roślin na Ziemi 🙂 rośnie w naszym kraju i powinniśmy zacząć ją bardziej doceniać bo jej właściwości są bardzo szerokie i pomocne w walce z wieloma schorzeniami.

Jak zatem wygląda i co skrywa babka lancetowata ? O tym poniżej.

babka lancetowata

Jak wygląda babka lancetowata?

  • elegancka roślina o długich liściach i kwiatostanach
  • rośnie w skupiskach
  • liście ma w kolorze jasno- lub ciemnozielone, u góry są one zaostrzone i pokryte małymi, jedwabistymi włoskami
  • osiąga ona wysokości 20-50 cm i jest rośliną kilkuletnią
  • kwiatostany babki lancetowatej to długie pędy w kształcie przypominają kłosi

Gdzie rośnie babka lancetowata

Babka lancetowata rośnie dziko na łąkach, polnych drogach i przydrożach. Lubi dużo słońca i jest odporna na suszę i mało żyzną glebę.

Jak i kiedy zbierać babkę lancetowatą?

Zawsze z miejsc położonych daleko od drogi!!! Najlepszym momentem na zbiory babki przypadają na czerwiec i lipiec. Wtedy bowiem roślina posiada w swoim składzie najwięcej wartościowych substancji. Wartość leczniczą mają liście babki lancetowatej i powinno zbierać się je w czasie słonecznej pogody. Najlepiej zbierać ją małymi partiami lub mieć w zanadrzu kawałek materiału, papieru gdzie możemy zbiory rozłożyć. Babka bardzo szybko czernieje i zaparza się. Nigdy też nie należy liści suszyć w pełnym słońcu, raczej robimy to pod zadaszeniem w miejscu przewiewnym.

Najcenniejsze będą wyroby (syrop z babki lancetowatej czy soki) przygotowane ze świeżych liści babki lancetowatej, które mają w sobie dużo cennego soku.

babka lancetowata

Co skrywa babka lancetowata

Babka lancetowata to skarbnica licznych związków, które sprawiają, że jest to roślina bardzo popularna w fitoterapii i w przemyśle farmakologicznym. Teraz będzie troszkę bardziej naukowo 😉 ale warto wiedzieć pewne rzeczy bo są naprawdę istotne.

W czym ukryta jest moc babki

Okazuje się, na podstawie licznych badań, że babka bogata jest w wartościowe glikozydy irydoidowe, np. aukubinę (0,3 – 2,5%), której w roślinie najwięcej jest w lipcu. Babka to również garbniki (ok.6,5 %) , flawonoidy (luteina!), fitosterole, kwas chlorogenowy (posiada właściwości przeciwrakowe!).

Za właściwości odpornościowe odpowiadają zawarte w roślinie polisacharydy, które występują w postaci łatwo rozpuszczalnych śluzów.

Minerały i witaminy

Babka lancetowata posiada krzem (kwas krzemowy 1%), wapń, fosfor, potas, cynk, sole sodu.

Witamina C i K.

babka lancetowata

Właściwości lecznicze babki lancetowatej

Cała powyższa część zaraz zacznie mieć sens, bo przekłada się na niesamowite właściwości babki lancetowatej.

Babkę lancetowatą stosowano już w czasach starożytnego Rzymu i Grecji. Była ulubionym lekarstwem lekarzy z minionych epok i nazywano ją “matką ziół”.

Układ oddechowy

Całe mnóstwo związków aktywnych, minerałów i witamin powoduje, że babka lancetowata należy do najczęściej polecanych roślin w chorobach układu oddechowego. Działa wykrztuśnie, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Dzięki dużej zawartości śluzów ochrania i regeneruje błony śluzowe dróg oddechowych. Powleka zainfekowane drogi oddechowe, łagodząc napady kaszlu. Babka lancetowata działa pomocniczo kiedy zmagamy się z zapaleniem oskrzeli, zapaleniem płuc, grypą i przeziębieniem.

Babka wzmacnia system immunologiczny

Badania kliniczne są zgodne, że spożywanie babki lancetowatej pobudza organizm do wytwarzania naturalnych substancji o działaniu wirusobójczym – interferony (chronią również organizm przed onkowirusami – nowotworami). Tworzą się one w organizmie bardzo szybko, dlatego warto sięgać po nią w momentach kiedy czujemy, że “łapie” nas przeziębienie. Ta metoda jest przetestowana przez nas 😉 i muszę przyznać, że w okresie jesienno-zimowym syrop z babki lancetowatej jest przez nas pity codziennie.

Babka lancetowata na jelita i układ pokarmowy

Wspomniane wcześniej drogocenne śluzy, zawarte w babce, wpływają pozytywnie także na nasz układ pokarmowy. Babka zalecana jest w stanach zapalnych i nieżytach przewodu pokarmowego oraz kiedy uszkodzone są błony śluzowe żołądka wskutek wrzodów. Działa niczym opatrunek na nadwrażliwe jelita. Picie babki to kolejna przetestowana – tym razem przeze mnie – metoda na różnego rodzaju bóle i dyskomfort związany z niestrawnością i zaparciami.

Babka i jej liście na rany – dziecięce plastry na skaleczenia

Nie wiem jak u Was, ale na moim podwórku kiedy ktoś “odniósł rany” rządziła zawsze babka. Tworzyliśmy z niej plaster, wiążąc całość albo kwiatem z babki albo po prostu trawą 😉 Szczerze nie wiem skąd wiedzieliśmy, że to zadziała ale babka lancetowata ma udowodnione właściwości gojące. Kiedy dzisiaj ktoś zapyta nas o syrop z babki i czym jest “ta babka” zawsze nawiązuje do tych wspomnień. Jak się okazuje czasami to pomaga i po chwili słyszymy “naprawdę to ta babka? też takie plastry stosowaliśmy :p ”

Zastosowanie babki lancetowatej

Wyżej wymienione właściwości babki są wykorzystywane szczególnie w przemyśle farmaceutycznym. Coraz częściej jednak sięgamy po czyste wyciągi z babki w postaci soków, syropów, nalewek czy suszu. Babka może stanowić doskonały dodatek do filiżanki herbaty np. w postaci syropu lub możemy ją pić jako świeżo zaparzony napar.

Inne zastosowanie babki lancetowatej

Babka często wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym. Dzięki dużej zawartości śluzów wykazuje ona właściwości silnie nawilżające. Można znaleźć ją w składzie kremów, balsamów czy maści dla osób zmagających się z egzemą, łuszczycą czy innymi chorobami skóry.

Babka lancetowata wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne a właściwości te są istotne w walce z trądzikiem, co czyni babkę super składnikiem.

Stosowanie babki lancetowatej.

Ogólnie babka lancetowata uważana jest za roślinę bezpieczną ale oczywiście każdy kto po nią sięga musi mieć na uwadze jak bogata jest w różnego rodzaju związki. To właśnie związki w niej zawarte mogą być przyczyną alergii.

Jest to zatem kwestia indywidulana jak w przypadku każdego innego zioła.

Zalecane dawkowanie babki w formie czystej, płynnej nie powinno przekraczać 150 ml od 3 do 4 razy dziennie.

Szczerze zachęcam skosztować, a nawet stosować profilaktycznie, naparu, soku czy syropu z babki lancetowatej.

Syrop z babki może stanowić pyszny i wartościowy dodatek do wieczornej herbaty. Syrop smakuje dobrze zarówno w wersji zimnej jak i ciepłej a gdy pojawia się dyskomfort w gardle warto wypróbować syrop z łyżki.

Od jakiegoś czasu z radością obserwujemy wzrost zainteresowania babką lancetowatą. Oznacza to, że świadomość na temat tej rośliny rośnie a jak wspomniałam na początku, liczne badania przekonują, że warto po nią sięgać.

Teraz kiedy wiecie jak wygląda ta roślina to na pewno na następnym wiosennym czy letnim spacerze, zauważycie jak wszechobecna w naszym kraju jest babka lancetowata i inne jej kuzynki.

Źródło

“Zioła z Polskich Łąk” Zbigniew. T. Nowak

 

Wózek sklepowy
DARMOWA dostawa już od 200 zł - PACZKOMATY !!!
Hello. Add your message here.