Czym są maceraty?
Maceraty powstają przy wykorzystaniu metody maceracji. Maceracja to nic innego jak wytrawianie surowca roślinnego za pomocą jednego z rozpuszczalników takich jak woda, olej czy alkohol. Większość osób zna macerację wykorzystującą olej jako rozpuszczalnik, ta metoda jest przydatna do wytwarzania kosmetyków. Co ciekawe macerat może być zrobiony z każdej części rośliny na dwa sposoby. Metodą na zimno i metodą na ciepło.
Maceraty olejowe
Do maceracji olejowej potrzebny nam będzie olej bazowy, czyli np. olej słonecznikowy, rzepakowy bądź oliwa. Możemy użyć nawet zwykłego oleju spożywczego, ten olej przyda się przy maceracji na ciepło, ponieważ jest odporny na wysoką temperaturę.
Jeżeli chodzi o maceraty olejowe, tu proces się trochę wydłuża w czasie, niż w maceracji wodnej. Maceracja olejowa na zimno potrzebuje poleżakować nawet do kilku tygodni, natomiast maceracja na ciepło jest znacznie szybsza od zimnej, bo potrzeba tylko 3 dni do jej przygotowania. Musimy jednak pamiętać, że nie każde zioło będzie się nadawać do ciepłej maceracji.
Metoda na zimno i ciepło (maceraty olejowe)
Metoda na zimno
*Przygotować zioła (mogą być suszone jak i świeże)
*Zalewamy zioła olejem, 1/4 ziół i 3/4 oleju. Olej musi je przykryć w całości.
*Zakręcamy szczelnie słoik i zostawiamy w słonecznym miejscu.
*Codziennie należy wstrząsnąć słoikiem i trzeba pilnować by zioła znajdowały się pod olejem.
*Po 2-3 tygodniach macerat jest gotowy. Należy przecedzić go 3-4 razy przez gazę, a następnie przelać do wyparzonego słoika lub butelki.
Metoda na ciepło
*Umieszczamy zioła w słoiku i zalewamy je olejem.
*Słoik dajemy do kąpieli wodnej i podgrzewamy przez 20 minut w temperaturze ok. 60-70 stopni.
*Proces należy powtarzać przez 3 dni. Pilnujmy by zioła były zanużone w oleju, bo inaczej się zepsują.
*Po tym czasie przecedzamy zioła, a macerat przelewamy do ciemnego słoika lub butelki.
Metoda maceracji na zimno jest bardziej polecana, ponieważ zioła zachowują więcej właściwości. Maceracja na ciepło jest dla tych mniej cierpliwych, bo efekty można uzyskać nawet w 24h.
Maceraty wodne, a nasze ZIOŁOWE SYROPY
Przy produkcji naszych syropów używamy zimnych kąpieli wodnych – wodna maceracja. Zalewamy nasze zioła wodą (a nie olejem) i zostawiamy na 12 lub 24h w zależności jakie są to części roślin. Jeżeli delikatne wystarczy 12 godzin, jeżeli twarde to odstawiamy na 24 godziny.
Przy zimnej maceracji ważna jest temperatura. U nas temperatura wynosi od 20 do 40 stopni. Niskie stopnie odgrywają bardzo ważną rolę w tworzeniu naszych syropów, a to dlatego, że im większa temperatura tym gorzej dla ziół, ponieważ tracą one na właściwościach.
Podczas zimnej maceracji zachowujemy w ziołach to co najważniejsze. Niższa temperatura powoduje, że mamy delikatniejszy smak, ale za to wyraźniejszy aromat. Każdy proces maceracji jest inny bo zależny od tego jakie zioło macerujemy. Każde zioło jest inne i każde potrzebuje innego traktowania.
Wasze zdrowie!